| Brand Name: | Luma |
| Model Number: | BO1-H-1PU-850 /BO1-B-1PU-850 /BO1-S-1PU-850 /BO1-R-1PU-850 |
| MOQ: | 4 |
| Price: | USD 7.68 brake /USD 7.39 side brake/USD 6.54 Swivel/USD 6.07 rigid |
| Payment Terms: | L/C,wechat,alipay |
| Supply Ability: | 100000 |
PU has high elasticity, which helps absorb shocks and vibrations, improving ride comfort and protecting both the equipment and the floor. PU casters are designed to support heavy loads without deforming, making them suitable for industrial and commercial applications.
| Braking/Activation/Orientation | Braking/side brake / Swivel / Fixed |
|---|---|
| Size | 8 inches |
| Wheel Material | PU (Polyurethane) |
| Base Plate Support Material | Q235 |
| Bearing | 6202 Bearing |
| Installation Height | 240 mm |
| Base Plate Size | 115 × 100 mm |
| Hole Distance | 82 × 72 mm |
| Box Size | 40 × 28.5 × 25 cm |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()