| Brand Name: | Luma |
| Model Number: | BO1-H-1PU-550 /BO1-B-1PU-550 / BO1-S-1PU-550 / BO1-R-1PU-550 |
| MOQ: | 4 |
| Price: | USD 6.11 brake /USD 5.83 side brake/USD 4.98 Swivel/USD 4.51 rigid |
| Payment Terms: | L/C,wechat,alipay |
| Supply Ability: | 100000 |
PU casters are designed to support heavy loads without deforming, making them suitable for industrial and commercial applications.Ideal for use in warehouses, distribution centers, and logistics facilities where heavy loads and frequent movement are common.
| Braking/Activation/Orientation | Braking /side braking / Swivel / Fixed |
|---|---|
| Size | 6 inches |
| Wheel Material | PU (Polyurethane) |
| Base Plate Support Material | Q235 |
| Bearing | 6202 Bearing |
| Installation Height | 190 mm |
| Base Plate Size | 115 × 100 mm |
| Hole Distance | 82 × 72 mm |
| Box Size | 40 × 28.5 × 25 cm |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()