| Brand Name: | Luma |
| Model Number: | K02-H-2PA-850 / K02-S-2PA-850 /K02-R-2PA-850 |
| MOQ: | 4 |
| Price: | USD 11.59 brake /USD 10.06 Swivel/USD 8.10 Rigid |
| Payment Terms: | L/C,wechat,alipay |
| Supply Ability: | 100000 |
PA (Polyamide) nylon is a high-performance engineering plastic, which endows industrial casters made from it with a series of outstanding characteristics and advantages.
![]()
| Braking/Activation/Orientation | lockable/ Swivel / Fixed |
|---|---|
| Size | 8 inches |
| Wheel Material | PA Nylon |
| Base Plate Support Material | Q235 |
| Bearing | 6202 Bearing |
| Installation Height | 242 mm |
| Base Plate Size | 138*110mm |
| Hole Distance105*80 | 105*80 |
| Box Size | 40 × 28.5 × 25 cm |
![]()
Due to its excellent comprehensive performance, PA nylon industrial casters are widely used in various demanding environments.
![]()
![]()
![]()